O czym pamiętać podczas nawożenia roślin?

Każdy, zarówno początkujący jak i doświadczony ogrodnik chce, aby jego rośliny prezentowały się dobrze i przynosiły obfity plon. Aby tak jednak było, niezbędna jest odpowiednia ich pielęgnacja. Systematyczne podlewanie warzyw i kwiatów jest bardzo ważne, ale nie można zapominać również o nawożeniu swoich roślin. Nawozy należy jednak wybierać bardzo starannie. 

Jakie jest działanie nawozów?

Nawożenie roślin ma sens zawsze wtedy, gdy chcemy zwiększyć ich odporność na szkodniki lub zapewnić obfitszy plon. Zanim posadzimy jakąś roślinę w naszym ogrodzie, warto sprawdzić jakie ma ona wymagania względem gleby. Jeżeli nie posiadamy w naszym ogrodzie odpowiedniego rodzaju gleby, pomóc nam może właśnie nawóz. Poszczególne nawozy do pielęgnacji roślin różnią się między sobą składem.

Jeżeli nie mamy pewności co do tego czy wybrany przez nas nawóz będzie dobry dla posadzonej rośliny, spróbujmy poradzić się sprzedawcy. Istnieje wiele nawozów fosforowych, magnezowych, a także takich, które zawierają bor, wapń czy azot. Właściwie dobrane sprawią, że roślina pięknie zakwitnie lub wyda obfity plon. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiej jakości jest nasza gleba, możemy oddać do zbadania jej próbki. Wówczas łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni nawóz. 

W jaki sposób używać nawozów?

Aby nawozy mogły przynieść oczekiwane przez nas rezultaty, koniecznie używajmy ich we właściwy sposób. Przede wszystkim przestrzegajmy zaleceń producenta, które znajdziemy zazwyczaj na opakowaniu nawozów. W sklepach internetowych i stacjonarnych bez trudu odnajdziemy nawozy w różnych formach. Bardzo popularne są te płynne, ale zakupić można także nawozy krystaliczne czy granulowane. Przede wszystkim stosując nawóz, zadbajmy o odpowiednią odzież ochronną.

Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że wiele nawozów działa drażniąco na naszą skórę oraz błony śluzowe. W niektórych przypadkach w zupełności wystarczą nam jednak grube rękawice. Nie stosujmy nawozów częściej niż jest to zalecane przez producenta. W przeciwnym razie możemy bowiem zaszkodzić posadzonym przez nas roślinom kwitnącym, warzywom oraz krzewom owocowym. Niebezpieczne jest również używanie zbyt małej ilości nawozów. Wówczas mowy o satysfakcjonujących efektach być nie może.