Jak wybrać najlepsze nasiona traw?

Nie ulega wątpliwości, że zadbany i zielony trawnik jest marzeniem większości ludzi. Z kolei ten zaniedbany potrafi bardzo często wyprowadzić nas z równowagi. Jeżeli więc zależy nam na trawniku idealnym, musimy wiedzieć jakie nasiona traw wybrać. W sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych znajdziemy całe mnóstwo interesujących mieszanek nasion. 

Jakie są najpopularniejsze gatunki traw?

Kupując nasiona traw na trawnik musimy wiedzieć jakie gatunki traw są najpopularniejsze. Większość z nich znajdziemy bowiem w mieszankach nasion przeznaczonych na trawnik. Do najbardziej powszechnych rodzajów traw należą więc: kostrzewa czerwona, życica trwała, wiechlina łąkowa oraz kostrzewa owcza. Pierwsza z nich charakteryzuje się sporą wytrzymałością na częste koszenie. Życica trwała cechuje się zaś niezwykle szybkim wzrostem, dlatego jest wprost stworzona dla osób, które posiadają często użytkowany trawnik.

Niestety, decydując się na trawnik z przewagą tej rośliny musimy pamiętać o systematycznym koszeniu. Wiechlinę łąkową charakteryzuje zaś stosunkowo powolny wzrost. Jest bardzo odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, a w szczególności na niską temperaturę. Nie przepada jednak za całkowicie zacienionymi miejscami. Kostrzewę owczą docenić warto za dużą wytrzymałość. Nada się na gleby ubogie w składniki mineralne. Trawnik z przewagą kostrzewy owczej nie wymaga częstego koszenia. 

Które nasiona wybrać?

Każdy, kto zastanawia się nad tym jakie nasiona traw wybrać powinien zastanowić się nad tym jaki efekt chce uzyskać. W sklepach z artykułami ogrodniczymi znajdziemy mieszanki kilku gatunków traw, a każda z nich posiada nieco inne zastosowanie. Jeśli potrzebujemy trawnika wytrzymałego i odpornego na częste użytkowanie, zdecydujmy się na tak zwane sportowe mieszanki traw.

Zazwyczaj cechuje je szybki wzrost, dlatego nasz trawnik szybko się zazieleni. Nie brakuje również osób, które poszukują mieszanki nasion przeznaczonych na przykład na obrzeża rabat. Wówczas mogą się sprawdzić mieszanki nasion ozdobnych.Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymagają one pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uniwersalne mieszanki nasion sprawdzą się zaś wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu efektu pośredniego między trawnikiem ozdobnym a sportowym.