Do czego służy aerator?

Aeratory to urządzenia, które przypominają kosiarki i spełniają podobną funkcję, czyli dbają o trawnik. Odgrywa on kluczową rolę podczas regeneracji murawy po zimie, ale bardzo często używa się go również podczas sezonu. Służy on do napowietrzenia gleby, skutecznie niszczy skorupę i nasiona chwastów, usuwa także mech.

Działanie

Dobrze działający aerator wykona w glebie specjalne otwory, z precyzyjnie określonymi wymiarami: szerokością i głębokością. Składa się on nawet z kilku elementów roboczych w kształcie gwiazdy. Wykonane są one z blachy lub prętów stalowych, obracających się wokół jednej osi albo wału, na którym umieszczone zostały rurki. Zęby, które odpowiadają za wykonywanie otworów są bardzo ostro zakończone.

Rodzaje

Najpopularniejsze są aeratory ręczne, wyglądające jak grabie na kółkach. Jednak coraz częściej spotykane są urządzenia niewymagające aż takiego wysiłku ze strony użytkownika, szczególnie chodzi o rozwiązania akumulatorowe i elektryczne. Im mniejsza powierzchnia ogrodu, tym lepiej sprawdzają się nowoczesne sprzęty, ponieważ wykazują się one mniejszą wydajnością. Największą mocą charakteryzują się maszyny spalinowe, jednak są one najdroższe na rynku. Ciekawym sposobem napowietrzenia są nakładki na buty.

Zalety

Działkowcy, którzy zdecydowali się na zastosowanie aeratora w swoim ogrodzie, z pewnością dostrzegają korzyści tego wyboru. Wykonanie otworów rozluźnia i napowietrza glebę. Przy tym trawnik się nie niszczy, ponieważ jest nieznacznie nakłuwany. To dużo lepsze rozwiązanie od wertykulatora, który nacina ziemię a nie działa tak głęboko jak aerator. Trawa krzewi się na nowo i z powrotem właściwie rośnie. Korzenie wzmacniają się i zwiększają masę a powierzchnia się wyrównuje.

Aeracji trawnika można dokonywać w ciągu całego sezonu, jednak najlepiej zrobić to w lipcu oraz na początku jesieni. Kilkakrotne wykonanie tej czynności spowoduje, że trawa będzie bardziej elastyczna, szybciej się zregeneruje oraz lepiej przyjmie nawożenie.

Tego zabiegu unika się w momencie, gdy ziemia jest bardzo wilgotna. Eksploatowane trawniki muszą być poddawane zabiegu aeracji dwa razy w roku a po jego wykonaniu przycina się podłoże na wysokość około 3 centymetrów. Odstępy pomiędzy otworami muszą wynosić od 10 do 15 centymetrów.