Czym nawozić rośliny?

Każdy szanujący się ogrodnik bądź też właściciel kwiatów doniczkowych w domu wie doskonale, że nawożenie roślin to podstawa, jeżeli chodzi o pielęgnację zieleni. Jest to nieodzowna część zabiegów, aby utrzymać kwiatki, czy też warzywa i owoce w dobrej formie przez cały sezon. Żeby robić to, jak należy, potrzebujemy trochę wiedzy i wskazówek, aby nie przedobrzyć i nie zaszkodzić roślinom.

Wiadomo, że właściwie każda z nich ma jakieś inne potrzeby i wymagania. One też potrafią być kapryśne, kiedy coś im nie odpowiada i musimy mieć tego świadomość. Jeżeli będziemy przestrzegać tego, co poszczególne rośliny lubią, na pewno odwdzięczą się pięknym wyglądem i dorodnymi zbiorami w swoim czasie.

Rodzaje nawozów

Nawożenie roślin to nie jest łatwe zadanie, trzeba wiedzieć, czego dana roślina potrzebuje. I specjalnie dla niej dobrać „pokarm”. Do wyboru mamy nawozy mineralne i organiczne. Te pierwsze dostępne są w sklepach już w gotowych mieszankach z opisami na opakowaniu jak się nimi posługiwać. Zazwyczaj mają formę granulatu. Natomiast nawozy organiczne możemy wyprodukować sobie sami we własnym gospodarstwie domowym.

Do nawozów organicznych zaliczamy kompost, obornik, gnojówki – na przykład taka z pokrzyw, którą bardzo łatwo przygotować. Najpopularniejszą metodą na nawożenie roślin jest stworzenie własnego kompostownika, jest on bogaty w składniki odżywcze i próchnicę, czyli wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin.

Kiedy nawozić rośliny?

Nawożenie roślin rozpoczynamy na wiosnę, to wtedy rośliny potrzebują najwięcej składników odżywczych, gdyż jest to czas, kiedy intensywnie się rozwijają. Poza tym nawozimy również przy sadzeniu, czy przesadzaniu. Najlepiej robić to w pochmurny dzień. Rośliny wieloletnie możemy dokarmiać tylko do połowy lata, potem powoli muszą się one szykować na przetrwanie zimy. Jeżeli chodzi o rośliny jednoroczne, wystarczy, że na wiosnę wzbogacimy ziemię kompostownikiem, nie wymagają one zbyt dużej uwagi, a dokarmiając je zbyt intensywnie, możemy im tylko zaszkodzić.

Trawnik po skoszeniu wystarczy zasilić nawozem mineralnym specjalnie do tego przeznaczonym. Drzewa i krzewy nawozi się podczas sadzenia. W późniejszych latach rozrzuca się wokoło kompostownik albo podlewa się wodnym roztworem z gnojówki.